Sunday 11 December 2011

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SAINS TAHUN 4

Hari                             :   Rabu
Tarikh                         :   6 Oktober 2011
Masa                          :   60 minit
Kelas                          :   Tahun 4

Tema                         :  Menyiasat Alam Bahan

Tajuk                          :   Sifat-sifat bahan.
                                       
Hasil Pembelajaran :   Pada akhir pembelajaran ini diharapkan murid dapat:

i)             Menyatakan bahan lutsinar,lutcahaya dan legap
ii)            Mengelaskan  objek lutsinar, lutcahaya dan legap.
iii)           Menyenaraikan objek lutsinar, lutcahaya dan legap.


Pendekatan  P&P    :  Pembelajaran  Masteri

Kaedah                    :  Perbincangan, Soal jawab, Projek,  Demontrasi

KPS                         :  Berkomunikasi, Memerhati,  Menyoal, Menginferens, Mengelas,  Meramal

KMS                         : Mengguna dan mengendalikan bahan dengan betul dan cermat

BBM                         : Bahan visual, Pembalut buku, beg plastik dan kad manila, Slaid tayangan, Lembaran Kerja, Kotak Hitam, Guli,
   Kertas kosong, Keratan gambar, Gam, Pensil Warna, Gunting, Kertas tebal












Fasa Pengajaran

Isi kandungan
Aktiviti
Fasa/SDK/Catatan

Set Induksi
(5 minit)
Kotak Hitam
- isi kandungan kotak ialah guli
1.    Murid memerhatikan kotak hitam yang di tunjukkan oleh guru.
2.    Soal jawab:
a.    Pada pendapat kamu, apakah isi kandungan kotak ini?
b.    Apakah cara lain yang boleh dilakukan untuk mengetahui isi kandungan kotak ini tanpa mengeluarkan isi kandungannya?


KPS:
1 . Berkomunikasi
2.  Memerhati
3.  Meramal

Persediaan:
·          Orientasi idea berasaskan pengetahuan sedia ada
BBM:
Kotak Hitam, Guli


Pencetusan Idea
(10 minit)
Sifat-sifat bahan.
1.   Tiga orang murid dipanggil untuk membuat demontrasi dan diberi 3 jenis bahan yang berlainan sifat.
2.   Murid tersebut diminta untuk menutup muka dengan bahan yang disediakan.
3.   Murid lain memerhatikan apa yang dilakukan oleh 3 orang murid tersebut.
Soal-jawab:
1.    Antara ketiga-ketiga murid yang manakah wajahnya dapat dilihat dengan jelas?
2.    Mengapakah muka murid A dapat dilihat dengan jelas?
3.    Mengapakah muka murid B kelihatan samar?
4.    Mengapakah muka murid C tidak kelihatan?
KPS:
  1. Pemerhatian
  2. Berkomunikasi
  3. Menyoal
  4. Menginferens

KBKK:
  1. Menghubungkaitkan
  2. Mensifatkan

BBM:
Pembalut buku, beg plastik dan kad manila.

Nilai Murni:
  1. Bekerjasama
Tahap Kognitif:
  1. Pengetahuan
  2. Kefahaman

Penstrukturan Semula Idea
(15 minit)
Konsep lutsinar, lutcahaya dan legap.
1.    Murid menerangkan tentang konsep lutsinar, lutcahaya dan legap mengikut pemahaman masing-masing.
2.    Murid memerhatikan tayangan slaid mengenai sifat-sifat bahan.
·          Lutsinar adalah bahan yang membenarkan semua cahaya menembusinya
·          Lutcahaya adalah bahan yang membenarkan sebahagian cahaya menembusinya.
·          Legap adalah bahan yang tidak membenarkan cahaya yang menembusinya.

2.    Berdasarkan slaid yang telah ditunjukkan, murid:
a.    Memberi contoh bahan lut sinar
b.    Memberi contoh bahan lutcahaya
c.    Memberi contoh bahan legap

3.    Murid mengadakan sesi perbincangan dalam kumpulan mengenai konsep lutsinar, lutcahaya dan legap.
·          Lampiran 1

KPS:
  1. Memerhati
  2. Menginferens




KBKK:
  1. Membandingkan & Membezakan.

Nilai Murni:
  1. Berkerjasama

BBM:
  1.  Slaid tayangan
  2. Lembaran kerja


Aplikasi Idea
(25 minit)
Menyenarai dan mengelaskan bahan-bahan mengikut sifat
  1. Murid menyiapkan  lembaran kerja yang diberikan(individu).
·          Lampiran 2

  1. Murid menyemak jawapan bersama guru dan membuat pembetulan.

  1. Projek buku skrap berkumpulan
·          Murid-murid menyediakan contoh gambar mengikut kategori sifat-sifat bahan
·          Bahan diambil daripada suratkhabar dan majalah

KPS:
  1. Memerhati
  2. Mengelas
  3. Berkomunikasi

KMS
  1. Mengguna dan mengendalikan bahan dengan betul dan cermat

KBKK:
  1. Menghubungkait
  2. Menjana idea

Nilai Murni:
  1. Jujur
  2. Rajin
  3. Sistematik

BBM:
  1. Lembaran Kerja
  2. Kertas kosong
  3. Keratan gambar
  4. Gam
  5. Warna
  6. Gunting
  7. Kertas tebal

Tahap Kognitif:
  1. Pengetahuan
  2. Aplikasi


Refleksi
(5 minit)

Tayangan video

Murid menonton Tayangan video  mengenai sifat bahan (lutsinar, lutcahaya dan legap)


Tahap Kognitif:
  1. Kefahaman

BBM:
Tayangan Slaid





2 comments: