Sunday 11 December 2011

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SAINS TAHUN 4

Hari
:   Selasa
Tarikh
:   4 Oktober 2011
Masa
:   60 minit
Kelas                         
:   Tahun 4
Tema                         
:  Menyiasat Bumi dan Alam Semesta

Tajuk
:  Sistem Suria

Objektif pembelajaran
: 1.2  Memahami secara relatif perbandingan saiz Matahari, 
         Bumi dan Bulan.

Hasil Pembelajaran
:   Pada akhir pembelajaran ini diharapkan murid dapat:
i.              i. Menyatakan secara relatif perbandingan saiz Matahari
ii.                dengan saiz Bumi.
iii.               ii. Menyatakan secara relatif perbandingan saiz Bumi dengan
iv.                  Bulan.

Pengetahuan Sedia Ada
: Murid-murid pernah melihat gambar Bumi, Bulan dan
  Matahari dari buku dan dokumentari televisyen.

Pendekatan  P&P     
:  Pembelajaran Konstruktivisme

Kaedah/ strategi
: Soal jawab, perbincangan, kerja kumpulan.

Perancangan P&P:




Fasa Pengajaran

Isi kandungan
Aktiviti
Fasa/SDK/ Catatan
Set Induksi
     (3 minit)
Murid memerhati slaid power point dan membandingkan saiz tiga jenis buah.

Contoh: tembikai susu, oren dan blueberry
Jenis aktiviti : soal jawab

1.     Guru memulakan kelas dengan menunjukkan tiga jenis buah.

2.     Guru mengemukakan soalan
a.    Buah yang manakah paling besar?

b.    Buah yang manakah paling kecil?


Persediaan
Orientasi idea berasaskan pengetahuan yang sedia ada .

Tahap Kognitif:

Pengetahuan

Kemahiran Sains:

Pemerhatian
Meramal
Komunikasi


Kemahiran Berfikir :

Membanding dan membeza

BBM :

Slaid PowerPoint

Nilai :

Minat dan bersifat ingin tahu tentang sekeliling

Pencetusan Idea
    (10 minit)
Saiz Matahari lebih besar daripada saiz Bumi dan Bulan.

Saiz Bumi lebih besar daripada saiz Bulan.

Jenis aktiviti:  Tayangan  slaid

  1. .Guru menyoal murid.

a.    Ramalkan antara Matahari dan Bumi, yang manakah lebih besar?

b.    Ramalkan antara Bumi dan Bulan, yang manakah lebih besar?

2.    Guru menayangkan slaid power point gambar Matahari, Bumi dan Bulan

Imaginasi
Meramal

Tahap Kognitif:

Pengetahuan

Kemahiran Sains:

Pemerhatian
Meramal
Komunikasi

BBM :

Slaid PowerPoint

Nilai :

Minat dan bersifat ingin tahu tentang sekeliling


Penstrukturan Semula Idea
(20 minit)
Nisbah relatif saiz Matahari, Bumi dan Bulan


Jenis bahan
Ukur lilit dalam cm
1. Bola
    keranjang

2.Bola tennis

3.Guli









Perbentangan hasil dapatan murid
Jenis Aktiviti: Kerja Kumpulan

Arahan:
Guru meminta murid mengukur lilitan setiap bola yang disediakan dan merekodkan hasil kerja kumpulan.

1.    Murid dibahagikan kepada kumpulan yang terdiri daripada 4-5 orang.

2.    Murid mengukur ukur lilit setiap bola menggunakan benang dan pembaris.

3.    Murid merekodkan hasil dapatan kumpulan masing-masing.

4.    Setiap kumpulan dikehendaki untuk melaporkan dapatan hasil daripada kerja kumpulan  mereka.

5.    Guru menerangkan cara pengiraan nisbah saiz Matahari, Bumi dan Bulan. (1: 4: 400)


Perkembangan
Aplikasi idea

BBM :

Bola keranjang, bola tennis, guli dan lembaran kerja.

Kemahiran Sains:

Mengukur dengan menggunakan nombor



Nilai :

Bekerjasama dalam kumpulan.

Jujur semasa mencatat jawapan dengan tiada perbincangan antara kumpulan.

Menepati masa yang ditetapkan.

Aplikasi Idea
(20 minit)
Mengaplikasi hasil dapatan daripada aktiviti kumpulan tentang saiz Matahari, Bumi dan Bulan. 














Jenis Aktiviti :
Membina Model Matahari, Bumi dan Bulan.

Arahan :
Guru meminta murid membina model mengikut pengiraan nisbah saiz Matahari, Bumi dan Bulan.

1.    1. Setiap kumpulan diberikan
2.        bahan-bahan yang telah
3.        disediakan iaitu plastisin.
4.     
5.    2. Setiap kumpulan diberi masa 10 
    minit untuk membina model 
    Matahari, Bumi dan Bulan.

3.    3. Murid mempersembahkan hasil
4.        kreativiti mereka




Tindakan
Kesimpulan
Penilaian

BBM

Plastisin

Kemahiran Sains:
Mengukur dengan menggunakan nombor

Nilai :

Bekerjasama dalam kumpulan.

Menepati masa yang ditetapkan


Penilaian
Jenis aktiviti: Soalan objektif.

  1. Murid diberikan 5 soalan untuk dijawab dalam 3 minit.

  1. Hasil penilaian disemak bersama dengan murid.

  1. Murid yang dapat menjawab 4-5 soalan dengan betul akan diberikan aktiviti pengayaan.

  1. Murid yang dapat menjawab  3-4 dengan betul akan diberikan aktiviti pengukuhan.

  1. Murid yang menjawab kurang daripada 3 soalan dengan betul diberikan aktiviti ansur maju .


Aktiviti Pengayaan
Jenis Aktiviti:
Melukis gambar Matahari, Bumi dan Bulan untuk membezakan saiz secara relatif.

Murid cerdas dikehendaki untuk Melukis gambar Matahari, Bumi dan Bulan untuk membezakan saiz secara relatif



Aktiviti Pengukuhan
Jenis Aktiviti :
Melabelkan gambar berdasarkan saiz.

Murid sederhana dikehendaki melabelkan gambar berdasarkan saiz.


Aktiviti Ansur Maju
Jenis aktiviti:
Padankan
Murid pemulihan dikehendaki memadankan gambar dengan perkataan.

Lampiran 1
Lampiran 2
Lampiran 3
Lampiran 4

















KBKK
Menjana idea

Refleksi
(7 minit)
Perbandingan Saiz Matahari lebih besar daripada saiz Bumi dan Bulan.

Perbandingan Saiz Bumi lebih besar daripada saiz Bulan
Jenis Aktiviti: menayangkan slaid power point

  1. Guru menayangkan semula slaid.

  1. Guru membimbing murid untuk membuat rumusan tentang pelajaran hari itu.



BBM

Slaid power point

No comments:

Post a Comment